Jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców?

Jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców?

Przez pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka, z pewnością chcesz, aby maluszek był przy Tobie, najbliżej jak to jest możliwe. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu właśnie wtedy, gdy nie potrafi jeszcze wprost zwerbalizować swoich potrzeb, jesteś mu najbardziej potrzebna. Niemowlęta bardzo często budzą się w nocy, wymagając karmienia, przebrania czy po prostu przytulenia. Praktycznym rozwiązaniem jest urządzenie kącika dla dziecka w sypialni rodziców. Wcale nie potrzebujesz wiele miejsca, aby to zrobić. Zobacz, jak krok po kroku przygotować kącik dla Twojego maleństwa.

Wybierz powierzchnię

Rozpocznij od wybrania powierzchni. Być może trzeba będzie na tych kilka miesięcy trochę poprzestawiać meble, aby zrobić wolne miejsce na łóżeczko i inne rzeczy dziecka. Wystarczy około 3-5 metrów kwadratowych. Nie jest to co prawda dużo, jednak w większości pokojów nie da się wygospodarować więcej. Postaraj się, by kącik był jak zlokalizowany jak najbliżej Waszego łóżka, wtedy wcześniej usłyszycie, gdy dziecko się obudzi.

Postaw łóżeczko

Rzecz jasna, najważniejszym meblem jest łóżeczko, więc to od niego zacznij urządzanie. Najprzyjemniejszym momentem aranżacji kącika jest wybór pościeli czy karuzeli dla dziecka. Poświęć temu tyle czasu, ile potrzebujesz, czerpiąc radość z tego zadania. Kiedy łóżeczko będzie już rozłożone, oceń, czy w Twoim kąciku zmieści się coś jeszcze. Być może planujesz postawienie przewijaka. Jeśli tak, na ten mebel również musisz wygospodarować miejsce.

Kup kilka koszyków i organizerów

Nie obędzie się bez koszy oraz organizerów na rzeczy dla dziecka. Jest to tańsza i bardziej praktyczna opcja niż kupowanie nowej komody. Potrzebujesz kosza na produkty do higieny, pampersy oraz grzechotki i zabawki. Dzięki temu wszystko będzie uporządkowane, a Wasza sypialnia nie zmieni się w tak zwaną graciarnię. To ważne, ponieważ Wy również musicie mieć swoje prywatne miejsce do odpoczynku. Nie możecie więc pozwolić, by cały Wasz pokój został podporządkowany dziecku.

Wyposaż kącik w lampkę nocną

Jeśli tylko jedno z rodziców wstaje w nocy do dziecka, nie warto budzić drugiego. Nie ma też powodu, żeby rozbudzać maluszka, który może za chwilę zaśnie, jak tylko go przytulisz. Dlatego dobrze, by w kąciku dla dziecka postawić lampkę nocną.

A może fotel?

Jeśli masz dużo miejsca, możesz również w kąciku postawić wygodny fotel. Wówczas nocne karmienie czy kołysanie Twojej pociechy stanie się znacznie wygodniejsze.

Pamiętaj, aby urządzając kącik dla dziecka, nie nosić i nie przestawiać samodzielnie ciężkich rzeczy, bez względu na to, w którym miesiącu ciąży jesteś. Zaplanuj wszystko, a następnie poproś o pomoc swojego partnera. Ty musisz dbać o zdrowie swoje i maleństwa.

Share