Jakie stoliki nocne kupić?

Jakie stoliki nocne kupić?

Sypialnia to nie tylko pomieszczenie do spania! To także pokój wielofunkcyjny, który warto urządzić tak, by spełniał wiele zadań – od domowej oazy spokoju, przez bycie podręczną czytelnią, aż… po prywatne, intymne kino. Dlatego też, meblując sypialnię nie możemy skupiać się jedynie na kwestii wyboru odpowiedniego, zdrowego i wygodnego łóżka. Owszem, jest ono esencją funkcjonalności tego pomieszczenia, ale samo z siebie – nie tworzy przecież wnętrza.

Bo stolik nocny to podstawa

Dosłownie! To przecież na stoliku stawiamy lampki do czytania, książki i inne, niezbędne w sypialni bibeloty. Jeśli urządzamy sypialnię dla singla – wystarczy jeden stolik przy wezgłowiu łóżka i opcjonalnie drugi, ustawiony chociażby w centrum pokoju lub przy przeciwległej ścianie – wtedy, oba meble stworzą spójny komplet. W przypadku sypialni dla pary – najbardziej komfortowym rozwiązaniem byłoby ustawienie dwóch, takich samych stolików po obu stronach łóżka. Kiedy jest to niemożliwe, bo łóżko dla przykładu przylega równolegle do ściany – ustawmy jeden, wspólny stolik na którym będą znajdować się jedynie niezbędne przedmioty. Niezależnie od tego, kto w przygotowywanej sypialni będzie sypiał – ciekawą propozycja są stoliki mobilne: na niewielkich kółeczkach, łatwe do przestawiania i posiadające możliwość regulacji wysokości.

Stolik czy szafka nocna?

Stoliki nocne to tak naprawdę pewne novum designerskich, sypialnianych trendów. Wcześniej, ich funkcję z powodzeniem spełniały szafki nocne. Tyle tylko, że te ostatnie są meblami ciężkimi – zawierają przeważnie dużo szuflad i przegród ukrytych za drzwiczkami. Oczywiście, szafki to meble bardzo funkcjonalne, bo nie dość, że można coś na nich postawić, to jeszcze wnętrze nadaje się do wypełnienia bibelotami. Z drugiej strony – sypialniane łóżka to konstrukcje przeważnie masywne, więc ustawiając przy nich zamykane szafki – uzyskujemy przestrzeń ciężką, skupiającą wzrok. Stoliki są lekkie, stelażowe, nadające kącikowi sypialnemu dynamiki. A to, że na ich blatach czy w ich symbolicznych szufladach nie można zmieścić wszystkich, ulubionych książek, chusteczek, pilotów, okularów… cóż! Sypialnia to miejsce odpoczynku, a nie graciarnia czy dodatkowy schowek.

Cząstka elementarna

Rynek meblarski oferuje nam wiele ?gotowych?, sypialnianych kompletów, zawierających dopasowane do siebie łóżka, szafy i stoliki nocne właśnie. Jeśli jednak dobieramy stolik do umeblowanej już sypialni i z przerażeniem stwierdzamy, że w salonach i meblowych sklepach internetowych nie ma propozycji wykonanych w takim samym stylu i z takiego samego materiału, co łóżko, szafa i fotel… nie panikujmy! Sypialnia nie musi być wnętrzem monochromatycznym! Stolik nocny może przecież z powodzeniem łączyć funkcję mebla użytecznego, jak i elementu dekoracyjnego. Najważniejsze jest to, by wykonany był z dobrej jakości, trwałych materiałów i wielkością oraz wysokością dopasowany został do gabarytów łóżka. Jeśli chcemy kupić jedynie ?podstawkę” pod lampkę – wybierzmy prosty stolik ze sporym blatem. Jeśli zamierzamy wykorzystać całą powierzchnię (a raczej – objętość) mebla, ale nie widzi nam się dodawanie do sypialni kolejnego, ciężkiego elementu – zainteresujmy się lekkimi, stelażowymi stolikami ze szklanymi drzwiami.

Share