Sypialnia w etnicznym stylu

Sypialnia w etnicznym stylu

Mieszkanie w starej, przedwojennej kamienicy, szczególnie na poddaszu daje wiele możliwości związanych z projektowaniem wnętrza. Pomieszczenia posiadające skosy idealnie nadają się na sypialnie. Pochyły sufit z łatwością przeniesie mieszkańców do egzotycznego kraju. W aranżacji najważniejszy jest odpowiedni dobór barw i typowych dla afrykańskiego stylu orientalnych mebli. Główną inspiracją jest czerpanie pomysłów z natury, styl etniczny stawia na ręcznie robione dekoracje i ozdoby, nawiązuje do kolorów ziemi.

Intensywny, żółty kolor ścian, przypomina gorące promienie słoneczne i delikatny piasek. Jasna, drewniana podłoga zapewnia dobrą akustykę pomieszczenia i wydziela naturalną świeżą woń. Meble obowiązkowo w ciemnym kolorze, komody, pufy, toaletka i masywne łóżko skontrastują się z wystrojem wnętrza. Pokój posiadający duże, masywne okna ozdobić można ciemnymi zasłonami, chroniącymi przed światłem. W przypadku małych okien istotną rolę w aranżacji odgrywa odpowiednie światło. Ukryte halogeny podkreślą i oświetlą elementy dekoracyjne, takie jak figurki, maski i ozdoby ceramiczne. Lampy stojące i kinkiety ogrzeją i ocieplą ponurą sypialnie. Wspaniałym dodatkiem będzie dywan wykonany z bambusa, trzciny, bądź z deseniami imitującymi zwierzęcą skórę. Narzuty i koce o podobnych wzorach zapewnią specyficzny dla afrykańskiego stylu nastrój.

Idealnie prezentuje się fototapeta z motywami sawanny, lub egzotycznej roślinności, lustrzana tafla zamontowana nad wezgłowiem łóżka efektywnie odbije obraz z tapety. Kamienne dekory, lub naturalnie wykonane tkaniny ścienne sprawią, że sny o dalekim kraju staną się bardziej realistyczne. Dodatkowe elementy wystroju, takie jak wiklinowe kosze, świece, rośliny(draceny i palmy) w zdobionych, ceramicznych donicach, boazeria wykonana z trzciny podkreślają etniczny klimat panujący w sypialni.

Decydując się na styl afrykański należy liczyć się z wysokimi kosztami związanymi z aranżacją wnętrza, oryginalne ozdoby stanowią wydatek z rzędu kilkuset złotych. Oczywiście zdecydować się można na imitacje różnego typu, które równie efektywnie zaskakują.

Wybierając wstępny projekt sypialni należy szczegółowo przemyśleć cały wystrój wnętrza i dokonać wyboru, czy sypialnia ma oddawać faktyczny wygląd orientalny, stawiając na jakość i drobne szczegóły budujące scaloną całość kompozycji, czy postawić na prostotę i dobry gust.

Nowoczesne aranżacje dają możliwość wielu kombinacji i mieszania styli w dowolny sposób.

Przykładowo barwy ziemi w połączeniu z klasycznymi meblami mogą stworzyć przepiękną całość.

Share