• Home »
  • Style »
  • Styl rustykalny w sypialni – prawdziwa zgodność z naturą
Styl rustykalny w sypialni – prawdziwa zgodność z naturą

Styl rustykalny w sypialni – prawdziwa zgodność z naturą

Styl rustykalny nawiązuje do typowego ludowego wystroju, sypialnia zaprojektowana w połączeniu klasyki z nowoczesnością staje się bardzo popularna wśród obowiązujących trendów. Stylizowane meble, rodem z wiejskiego domku idealnie nadają się do sypialni.

Antykwariaty ze starym wyposażeniem, lub babcine meble są inspiracją do ponadczasowej aranżacji. Oczywiście łóżka, komody i szafy można kupić na zamówienie u producenta specjalizującego się w projektowaniu mebli starej daty.

Główny materiał wykończeniowy stanowi drewno, cegła, kamienie, wiklina, ceramika, filc i len. Ludowe sprzęty i dekoracje, skórzane, wełniane obicia i skóry zwierząt całkowicie zmodernizują wygląd wnętrza. Zachowanie tradycji jest nieodłącznym elementem wszelkich zmian. Jeżeli istnieje możliwość wybudowania kamiennego kominka w sypialni, nie rezygnujmy z tej możliwości. Ogień wywoła pozytywne emocje i poczucie bezpieczeństwa.

Podłoga z surowego drewna otulona lnianymi dywanami, ściany zdobione boazerią, lub cegłą stworzą spójna całość, idealnie porównywalna z naturą. Wyśmienitym pomysłem jest zamontowanie drewnianych okiennic, które w ostatnich latach powróciły do łask.

Drewniane, zdobione łóżko, sosnowa szafa z kutymi zawiasami i uchwytami, bujany fotel i obite skórą pufy stworzą niezwykłe wnętrze. Patchworkowe narzuty, falbany, futrzane narzuty i kraciaste, modne pledy pięknie kontrastują z pomieszczeniem pokrytym drewnem i cegłą. Wśród dizajnerskich ozdób znaleźć się może lustro w złotej ramie, mosiężne kinkiety, odbijające światło, świeczniki oraz stary zegar z kukułką. Swojski nastrój zapewnią wiklinowe kosze i pudełka na drobiazgi, oraz ceramiczne donice ze storczykami, sansewieriami i skrzydłokwiatami.

Rezygnując ze ścian drewnianych, można zastosować tynk strukturalny, tapetę, boazerię plastikową, imitująca naturalne motywy, jednak niewskazane jest pozostawienie gładkiej faktury. Cieplejsze wnętrze, odbijające drewno zapewnią jasne, pastelowe kolory i czerwone zasłony, lekko zwisające z drewnianych karniszy.

Listwy świetlne i dyskretnie ukryte reflektory ocieplą wnętrze każdej sypialni i wywołają pozytywne emocje. Styl rustykalny nie oznacza wcale chłodnego, pozbawionego emocji wnętrza, szczegółowo dobrane dekoracje tworzą sielską atmosferę i przytulne wnętrze, zapewniające ciepłe wieczory zimą i gorące noce w upalne dni. Staroświecka aranżacja z rustykalnym posmakiem jest w stanie stworzyć prawdziwe arcydzieło, godne pozazdroszczenia nadzwyczajnej pomysłowości. Stylowa sypialnia wbrew panującym opiniom, może okazać się ponadczasową ostoją spokoju i wypoczynku. Wielu projektantów wnętrz stawia na nowoczesny styl aranżacji nawiązujący do dalekiej przeszłości.

Jeśli natomiast chcielibyście urządzić kuchnię stylu prowansalskim zapraszamy do przeczytania artykułu: Kuchnie prowansalskie

Share