• Home »
  • Style »
  • Moda francuska inspiracją do stworzenia bajecznej sypialni
Moda francuska inspiracją do stworzenia bajecznej sypialni

Moda francuska inspiracją do stworzenia bajecznej sypialni

Czasem w życiu przychodzi taka chwila, że potrzebujemy jakichkolwiek zmian. Rozglądamy się po nudnie urządzonym mieszkaniu i marzymy o pięknym, komfortowym wnętrzu. Możliwości jest wiele, jednak czasami brakuje inspiracji i dobrego projektu.

Wspaniałym pomysłem jest urządzenie sypialni w francuskim stylu, w którym najważniejszą zasadą jest zachowanie osi symetrii. Końcowy efekt wywołuje pozytywne wrażenie o perfekcyjnej harmonii i panującym porządku.

Styl paryski charakteryzuje się symetrycznym ustawianiem przedmiotów i mebli, nawet podłoga musi być proporcjonalna do reszty wystroju, parkiety, wykładziny lub płytki ułożone w kształcie szachownicy idealnie oddają klimat prowansalski.

Kolory ścian w barwach ziemi z dodatkiem czerni, nadzwyczaj luksusowo prezentuje się szmaragdowa zieleń z beżowo-czarnym wykończeniem. W aranżacji wnętrza uwzględnić można połączenie metod ozdabiania ścian, dwie pomalować farbą, dwie udekorować aksamitną, materiałową tapetą, co w efekcie da zaskakujące rezultaty. Podwójne futrzane dywany, pośrodku, których ustawione jest duże łóżko, koniecznie o opływowych kształtach, w wezgłowiu zaś znajduje się zdobiony, pikowany zagłówek.

Sypialnia może być zdobiona rzeźbionymi kolumnami, figurkami, licznymi obrazami i fotografiami, lub portretami, wieszanymi parami, oprawionymi zdobnymi, pozłacanymi ramami. Bogate wnętrze architektoniczne jest wizytówką francuskiego stylu. Meble o zmysłowych, owalnych kształtach, typowo zdobione, z złotymi elementami komody, toaletki, witryny, na których ustawić można kryształowe wazony z kwiatami, mosiężne świeczniki, flakoniki z perfumami, stylizowane rzeźby. Meble mogą posiadać złote, lub kryształowe uchwyty i drobne wstawki.

Fotel z aksamitnym obiciem i podnóżkiem, oraz okrągły, szklany stół są końcowymi meblami umieszczonymi w sypialni i sprawiającymi wrażenie panującego wewnątrz przepychu, połączonego z dobrym gustem.

Tkaniny dekoracyjne, jedwabie, tiule, aksamity są niezbędnymi dodatkami w całej metamorfozie sypialni. Liczne poduszki, obszyte pikowanym materiałem, ze zdobnymi, lekko zwisającymi frędzlami, obicia, narzuty, luksusowe pledy i zmysłowe zasłony tworzą specyficzny, ciepły klimat. Oświetlenie gra rolę pewnej, subtelnej magii panującej w pomieszczeniu. Lampy nocne, w przepięknych abażurach, lampiony, świece i zaskakujący żyrandol, godny paryskich sypialni dopełnią wnętrze i wprowadzą nutkę romantyzmu i nastrojowości.

Nocny pokój zachęcać musi do snu, panującą wewnątrz ciepłą, przytulną atmosferą, otoczenie, w którym zamierzamy zasnąć wpływa na myśli i nastrój, dlatego musi być odpowiednio urządzone. Rozświetlający, niezwykły blask zyskamy, dzięki okrągłym, zdobionym lustrom, które rozproszą równomiernie światło. Ważne, żeby lampy i inne części oświetlenia, mogły być zapalane partiami.

Sypialnia urządzona w stylu Ludwika wzbudza pozytywne emocje, wprowadza w codzienne życie romantyzm, miłość i harmonię.

Do tego warto również zajrzeć do artykułu: kuchnie prowansalskie

Share